Solrød cykler sammen

9. og 10. september

Solrød cykler sammen

Solrød Cykler Sammen

9.–10. september i Solrød Center

Kom med, når vi sætter fokus på cykling, leg og fællesskab i Solrød Center.

I uge 37 danner Solrød Bymidte rammen om Solrød Cykler Sammen – en række aktiviteter, der skal vise, hvordan cykling kan skabe bevægelse, fællesskab og endnu mere liv i bymidten.

Aktiviteterne foregår på strækningen fra Stationspladsen gennem Centergaden til Aktivitetspladsen, i Solrød Center.

PROGRAM

Onsdag den 9. september – De unge skaber cykelbanen

UngSolrøds 9. klasse er med til at tegne og male en cykellegebane på Aktivitetspladsen foran Aktivitets- og Frivilligcenteret.

Banen bliver en del af et sammenhængende aktivitetsområde, der strækker sig fra Stationspladsen gennem Centergaden og videre til Aktivitetspladsen.

UngSolrøds mediehold udvikler samtidig en kampagne i Centergaden med fokus på budskabet:

”Cykel langsommere – og tag hensyn til hinanden.”

Kampagnen vil være synlig i Centergaden i forbindelse med cykelugen.

Torsdag den 10. september – Solrød Cykler Sammen.

Kl. 9.00–11.00 – Cykelaktiviteter for skoleelever
Munkekærskolens 3. klasser deltager i forskellige cykelaktiviteter på strækningen mellem Stationspladsen og Aktivitetspladsen.

Kl. 12.00–16.00 – Åbent for alle
Cykellegebanen og de forskellige aktiviteter er åbne for alle, der har lyst til at kigge forbi og være med.

Der vil være cykellege og aktiviteter for forskellige aldersgrupper – så tag cyklen med og prøv banen.

Kl. 13.00–15.00 – Kaffe og småkager
Aktivitets- og Frivilligcenteret byder på kaffe og småkager til de fremmødte.

Mød Cykling uden alder

I løbet af cykeldagen kan du også møde foreningen Cykling uden alder, som fortæller om deres arbejde og inviterer nysgerrige seniorer med på en tur.

På vej mod en stærkere cykelkommune

Solrød Kommune har taget de første skridt mod en samlet cykelstrategi, der skal gøre det lettere, tryggere og mere attraktivt at vælge cyklen i hverdagen – uanset om turen går til skole, arbejde, fritidsaktiviteter eller indkøb.

Kig forbi den 9. og 10. september og vær med, når vi sætter cykling, leg og fællesskab på programmet i Solrød Center.