Desværre oplever centrets butikker, at nogle tohjulede trafikanter stadig betragter centergaden som cykelsti, hvilket kan skabe uheldige og til tider farlige situationer.
Derfor er centerforeningen gået i dialog med kommunen om, hvordan trafikforholdene kan forbedres i centergaden. Udfaldet af første møde om emnet er, at centerforeningen har fået tilladelse til at ophænge bannere, som kan tydeliggøre overfor de tohjulede trafikanter, at de skal holde tilbage for de gående. Ligeledes har kommunen indvilliget i at undersøge muligheder for at opsætte fartnedsættende foranstaltninger langs det markerede område, som cyklister henstilles til at benytte, så den tohjulede trafik naturligt vil nedsætte hastigheden på strækningen.
Centerchef Susanne Kaihøj er glad for, at kommunen er lydhør overfor at gøre noget ved den nuværende trafikale situation i centergaden:
”Det er enormt vigtigt, at centrets besøgende kan føle sig trygge ved at opholde sig på centergaden og benytte de byrum, som netop er skabt til ophold og hygge. Derfor er jeg glad for, at vores dialog med kommunen og store indsats for at gøre opmærksom på vigtigheden af at forbedre de nuværende forhold og skilte ser ud til – i hvert fald i nogen grad – at blive hørt”, forklarer centerchefen, og tilføjer:
”Vi er selvfølgelig ikke helt i mål endnu, og derfor vil vi løbende arbejde på at få gennemført yderligere tiltag, som kan forbedre trafiksikkerheden, så alle trafikanter har en god oplevelse med at færdes i centergaden.”
Læs Solrød Kommunes visionsplan for Solrød Center her
Solrød Kommune påbegynder snart en omfattende renovering af centergaden
Ambitiøs visionsplan for Solrød Center er sat i gang
Solrød Center er en vigtig del af byens hjerte, og den kommende ombygning vil bringe moderne løsninger, bedre faciliteter og en endnu mere hyggelig atmosfære til centergaden