solrodcenter_logo

600

gratis p-pladser

Nyt springvand skaber glæde blandt små solrødder

Endelig kan vi alle sammen nyde springvandet ved Strandvejstorvet, som spreder masser af stemning, liv og glæde – særligt blandt de mindste borgere.

Vi ser alle meget frem til at opleve den energi, som springvandet vil bidrage med på torvet i løbet af sommeren

28. juli 2022

Strandvejstorvet har fået et nyt karakteristisk lydtæppe bestående af glædesfyldte hvin blandet med suk. Hvinende er børnehvin og sukkene kommer fra opgivende forældre, som krydser fingre for, at deres små guldklumper ikke bliver alt for gennemblødte, når de begejstret forsøger at undvige de uforudsigelige vandstråler fra det nye springvand, som slukker og tænder i et legende mønster. 

Særligt i lyset af de udfordringer, som kommunens proces med at etablere springvandet har været ramt af, er det en stor glæde endelig at se det blive brugt og nydt. Vi ser alle meget frem til at opleve den energi, som springvandet vil bidrage med på torvet i løbet af sommeren. 

Del med dine venner

Læs også

LYST til Solrød Center

Ved at bruge ordet LYST som omdrejningspunkt for centrets aktiviteter fremhæver vi det faktum, at vi ikke bare kommer i Solrød Center, fordi det er vigtigt at støtte lokalt, men fordi det er et sted, hvor vi har lyst til at være, hvor vi har lyst til at shoppe, lyst til at handle ind og lyst til at være sammen med dem, vi holder af,” forklarer Susanne Kaihøj.

Læs mere
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share