To nye butikker åbner snart lokalt

Meget at glæde sig til lokalt

Forrygende byfest og nye butikker åbner

1. maj 2025

Der er masser at glæde sig til lokalt i denne tid. Solrød Byfest fyrer den af for 3. år i træk 22.-24. maj og i Solrød Center kan vi byde velkommen til to nye butikker!

Glæd dig til en festlig weekend fyldt med musik, aktiviteter for hele familien, lokale smagsoplevelser og et stærkt fællesskab. Byfesten samler borgere, foreninger og erhvervsliv i hjertet af Solrød og lover gode oplevelser for både store og små i det store program, som er sammensat af ihærdige lokale ildsjæle med Solrød Centers butikker og centerforening i front.

Se hele programmet på vores hjemmeside (link), hvor man også kan købe turpas, som giver adgang til udvalgte aktiviteteter. Øvrige deltagelse i byfesten er gratis.

Ny bager overtager Richards lokaler i Meny Solrød 22. maj

Med en kombination af traditionelt håndværk, kvalitetsråvarer og et bredt sortiment har Bodenhoff Bageri etableret sig som en af Københavns mest elskede bagerier. Uanset om du er på udkig efter friskbagt brød, en lækker kage eller en hurtig frokost, er Bodenhoff et besøg værd.

Det klassiske danske wienerbrød er en af Bodenhoffs specialiteter. Udvalget inkluderer croissanter, kanelsnegle, hindbærsnitter og pain au chocolat, alle lavet med omhu og de bedste råvarer.

Bageriet byder på et stort udvalg af kager til både hverdag og fest. Fra klassiske jordbærtærter og othellolagkager til specialdesignede festkager og kagemænd med motiver som Elsa fra Frost eller PAW Patrol.

For dem på farten tilbyder Bodenhoff frisksmurte sandwiches, fyldte croissanter, pølsehorn, små pizzaer samt friskpresset juice og kaffe.

Alt brød langtidshæves i 24 timer og bages i stenovne, hvilket giver en sprød skorpe og saftig krumme. Dejen æltes i hånden, og der anvendes egen surdej samt mel uden stråforkortere . Opskrifterne bygger på de originale fra 1963, hvilket sikrer en autentisk smag og høj kvalitet.

Åbningsdato: 22. maj
Sted: Solrød Center 37 (tidligere Richard’s Bageri)

 

Ny café i Solrød Lakrids’ tidligere lokaler: Oplev kA Fi – mere end bare kaffe

Den 3. maj slår den nye café kA Fi dørene op og inviterer til en varm og indbydende kaffeoplevelse i helt særlige omgivelser. Caféen sætter rammerne for både ro, nærvær og smag, hvor gæster kan nyde kvalitetskaffe, lækkert bagværk og en hyggelig atmosfære.

Hos kA Fi handler kaffe ikke kun om smag – det er en helhedsoplevelse. Caféen er indrettet med blød belysning, komfortable siddepladser og et nøje udvalgt interiør, der indbyder til fordybelse og fællesskab. Uanset om du kommer for at læse en bog, mødes med venner eller tage en stille pause i hverdagen, er kA Fi stedet.

Bag disken står erfarne baristaer klar med et bredt udvalg af nøje udvalgt kaffe – brygget med kærlighed og passion.

Alle er velkomne til at fejre åbningen og smage, hvad kA Fi har at byde på.

Åbningsdato: 3. maj
Sted: Solrød Center 38 (tidligere Solrød Lakrids)

Del med dine venner

Læs også

Det sker lkalt